مجاهد313 // جانم فدای رسول الله صل الله علیه و آله

قوم کُرد:

كردها، پس از فارس‌ها و آذری‌ها، سومین گروه از ملّت ایران به‌شمار می‌آیند. عقیدۀ عمومی این است كه كردها از اقوام ایرانی و نژاد هندواروپایی هستند كه از حدود چهارهزار سال پیش در منطقۀ كردستان استقرار یافته‌اند. این قوم دسته‌ای از قوم آریایی هستند كه ابتدا در اطراف دریاچۀ وان، منطقۀ قفقاز و رود دجله پراكنده بودند و به‌تدریج كه انسجام قومی و فضایی پیدا كردند، در منطقۀ كردستان كنونی مستقر شدند.

این قوم درحال‌حاضر در غرب كشور در استان‌های كردستان، جنوب آذربایجان غربی و بخش‌هایی از استان‌های كرمانشاهان و ایلام مستقر هستند. این ناحیه بخشی از منطقۀ كردنشین، مشتمل بر نواحی شمالی عراق، جنوب شرقی تركیه و شمال شرقی سوریه است. دستجاتی از این قوم در شمال خراسان و گروهی نیز در كشور ارمنستان به صورت اقلیت قومی به‌سر می‌برند.

زبان كردی در قالب لهجه‌های خاصی چون «كرمانجی»، «سورانی»، «زرزا»، «گورانی» و «كلهر»، از حیث ساختار و ریشه، از شاخه‌های ایرانی زبان‌های هندواروپایی است که در عین داشتن زیرساخت مشترك با زبان‌های ایرانی، نظیر بلوچی، پشتو و فارسی، گونۀ خاصی از زبان است كه اقوام و گروه‌های كرد را به هم پیوند می‌دهد و از عوامل یكپارچگی و تجانس این قوم به شمار می‌آید.

از حیث مذهبی، كردها به دو گروه سنّی شافعی و شیعه تقسیم می‌شوند. برخلاف كردهای كردستان، كه اغلب اهل سنّت و شافعی‌مذهب‌اند، كردهای منطقۀ كرمانشاهان و ایلام عمدتاً شیعه‌اند.

در مجموع اگرچه كردها در ریشه‌های نژادی، زبانی، تاریخی و بعضی خصلت‌های فرهنگی با بخش مركزی (ایران) دارای مشتركاتی هستند و همانندی‌هایی دارند، از جهات مذهبی، قومی و زبان محاوره با بخش مركزی ایران متفاوت‌اند و در عوض با نواحی كردنشین خارج از مرزها، به‌ویژه کشور عراق، همگونی دارند.

اما با وجود این تفاوت ها، این قوم غیور در کنار سایر اقوام، ایرانی یکپارچه، متحد و اسلامی را می سازند و همه برای پیشرفت ایران اسلامی در تلاش و کوشش اند....

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 مرداد 1390 توسط بهنام روان بخش | نظرات ()
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.: Theme By Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic