مجاهد313 // جانم فدای رسول الله صل الله علیه و آله

اتحادیه‌ی عرب، 22 مارس سال 1945 م. با همکاری 6 کشور مصر، عربستان، عراق، سوریه، لبنان و اردن شکل گرفت. پس از چند روز، یمن نیز به این اتحادیه پیوست و هم اکنون این اتحادیه، 22 عضو و 4 عضو ناظر دارد...

 
با آغاز بیداری اسلامی در منطقه، از 7 کشوری که اتحادیه‌ی عرب را شکل داده بودند تنها حاکم مطلق العنان مصر سقوط کرد و سلاطین دیکتاتور سه کشور عربستان، اردن و یمن هم‌چنان بر سر جای خود بوده و با قدرت هر چه تمام انقلاب مردم در این کشورها را سرکوب می‌کنند. روزی نیست که در یمن شاهد کشته شدن ده‌ها نفر نباشیم و روزی نیست که شاهد دستگیری و شکنجه‌ی فعالان و انقلابیون عربستانی نباشیم...
 
از 7 کشوری که اتحادیه‌ی عرب را شکل داده بودند تنها حاکم مطلق العنان مصر سقوط کرد و سلاطین دیکتاتور سه کشور عربستان، اردن و یمن هم‌چنان بر سر جای خود هستند.

 

چندی است که اتحادیه‌ی عرب همراه و همگام با آمریکا برضد سوریه مواضع تندی اتخاذ کرده است. تحریم و تعلیق، دو حربه‌ای است که از سوی اتحادیه‌ی عرب برضد سوریه به کار گرفته شده است.

 
همگامی اعضای اتحادیه با سیاست‌های آمریکا در منطقه تا آن جا پیش رفته که می‌توان آمریکا را یکی از اعضای اتحادیه‌ی عرب دانست که به طور مستقیم در سیاست‌گذاری‌ها مداخله کرده و جهت‌گیری‌ها را تعیین می‌کند. حال سؤال این است که اتحادیه‌ی مرکب از دیکتاتورهای مطلق‌العنان چگونه دلشان به حال مردم سوریه سوخته است؟ چرا آنان به فکر مردم خود نیستند؟ آیا وضعیت اسف‌بار یمن را نمی‌بینند؟ سوریه چه فرقی با یمن و بحرین دارد؟ دو تفاوت عمده میان سوریه و یمن مشاهده می‌شود:
 
1- سوریه در حال مبارزه با گروه‌های مسلحی است که از ابتدا دست به اسلحه برده‌اند و در این کشور بیش از آشوب‌گران، نیروهای امنیتی و نظامی سوری کشته شده‌اند ولی در یمن از ابتدا همانند لیبی «علی عبدالله صالح» با تمامی امکانات نظامی و غیرنظامی مشغول قتل عام مردم بوده است.
 
در بحرین که اوضاع کاملاً روشن است، نظام آل‌خلیفه در حیات خلوت خود و با حمایت آمریکا و اتحادیه‌ی عرب از هیچ جنایتی فروگذار نکرده است.
 
همگامی اعضای اتحادیه با سیاست‌های آمریکا در منطقه تا آن جا پیش رفته که می‌توان آمریکا را یکی از اعضای اتحادیه‌ی عرب دانست که به طور مستقیم در سیاست‌گذاری‌ها مداخله کرده و جهت‌گیری‌ها را تعیین می‌کند.
 
2- سوریه برخلاف یمن و بحرین با سیاست‌های آمریکا در منطقه همخوانی ندارد. «بشار اسد» چوب همراهی با مقاومت را می‌خورد و خواهد خورد. می‌توان با قاطعیت گفت در صورتی که بشار اسد تضمین‌های لازم در جهت تغییر سیاست‌های خارجی خود از جمله قطع همکاری و همراهی با ایران و حزب الله را به اعراب بدهد، دیگر مشکلی نخواهد داشت.
 
وی پس از این تغییر می‌تواند همانند آل‌خلیفه و علی عبدالله صالح تا آن جا که می‌تواند، آدم بکشد؛ حتی اتحادیه‌ی عرب با بهانه‌ی این که انقلابیون! دست به اسلحه برده‌اند، با پیاده کردن نیرو به کمک بشار اسد بشتابند چنانچه در بحرین شاهد آن بودیم.
 
جالب است بدانیم که اتحادیه‌ی عرب در پی دریافت اطلاعاتی مبنی بر مطرح شدن موضوع بحرین در نشست بغداد این اتحادیه در ماه مارس گذشته، این نشست را تا دو ماه به تعویق انداخته و سپس آن را کاملاً لغو کردند و جالب‌تر از آن این که، اتحادیه عرب دو ماه پیش با صدور بیانیه‌ای از اقدام‌های رژیم‌های آل‌خلیفه و آل‌سعود برضد مردم بحرین حمایت کرده و این اقدام‌ها را برای حفظ امنیت در این کشورها ضروری دانسته بود.
 
اتحادیه‌ی عرب بیش از آن که به فکر مصالح اعراب و مسلمانان باشد، به فکر پر کردن شکم خاندان‌های ریز و درشتی است که در منطقه، قدرت را به دست دارند و با سیاست‌های آمریکا نیز هیچ مشکلی ندارند.
 
 «بشار اسد» چوب همراهی با مقاومت را می‌خورد و خواهد خورد. می‌توان با قاطعیت گفت در صورتی که بشار اسد تضمین‌های لازم در جهت تغییر سیاست‌های خارجی خود از جمله قطع همکاری و همراهی با ایران و حزب الله را به اعراب بدهد، دیگر مشکلی نخواهد داشت.
 
چه زیبا «احمد عزیزی» شاعر انقلابی که امروز در بستر بیماری به سر می‌برد وضع اعراب را به تصویر کشیده است: «اتحادیه‌ی عرب‌ها بر ضد یک‌دیگر فراوان است. اجتماع آن‌ها در مقابل هم به سهولت اتفاق می‌افتد. عرب‌ها از دهه‌ی اول قرن بیستم تاکنون هزاران پیمان بسته و میلیون‌ها عهد نامه شکسته‌اند. سران عرب هر شب در خیمه‌ی خواب‌های طلایی خود، خط کشی به دست می‌گیرند و با نقشه‌های جغرافیایی ور می‌روند ....»
 

«اعراب یک ملت قطعه قطعه شده و یک امت واحده‌ی کثیرند، شما در فیلم لورنس عربستان به خوبی قطعه قطعه شدن بلاد عرب را زیر چاقوی کمپانی هند شرقی می‌بینید ... عرب‌ها در تجاوز به مرزهای یک‌دیگر و در مبارزه با منافع مشترک، ید طولایی دارند. ممالک عربی اکنون در انضباط شدیدی که بی‌نظمی بر آن حکم فرما شده، دست و پا می‌زنند...

طبقه بندی: انتقاد 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 آذر 1390 توسط سجاد محمودی | نظرات ()
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.: Theme By Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات