مجاهد313 // جانم فدای رسول الله صل الله علیه و آله
به مناسبت 100سالگی دکتر قاسم رسا، ملک‌الشعرای آستان قدس

شاعری که شاعری پیشه‌اش نبود

خبرگزاری فارس: دکتر قاسم رسا از جمله شاعران بااستعداد و خوش‌طبع ساکن خراسان بود که شاعری، پیشه و حرفه‌اش نبود. او شعر گفتن را تا آنجا که توانسته جز برای بیان حق و ستایش اهل حقیقت دنبال نکرده است.

...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، خراسان و مشهدالرضا (ع) شاعران حقیقت‌جو و بزرگی پرورش داده و به ویژه در قرن اخیر، به عنوان خاستگاه سرایندگان برجسته شعر آئینی معرفی شده است. هرچند تمام این شاعران بزرگ و نامی، اصالتاً متعلق به این سرزمین نبوده‌اند، اما اهالی شعر و ادب، آنان را به این خاک مقدس و مجاورت آن‌ها با امام رئوف می‌شناسند.
 
شعر خوب، کلام نغزی است که معانی و مفاهیم را به طور دقیق و دلپذیر در مرکز ذهن خواننده یا شنونده می‌سازد. این کلام موزون، هرچه طبیعی‌تر و روان‌تر باشد، مفهوم آن بیش‌تر در اعماق فکر و روح نفوذ می‌کند و به خاطر می‌نشیند. شاعر، اگر مبالغه‌گو و گزافه‌پرداز نباشد و یا شعر گفتن را وسیله درآمد و تأمین مسائل نفسانی خود قرار ندهد، گویاترین بیانگر عالم احساس و بهترین مفسر لطافت طبع بشری است و دکتر قاسم رسا ـ که از این دست شاعران است ـ شاعری را پیشه و حرفه خود قرار نداده و این کار را تا آنجا که برایش مقدور بوده، جز برای بیان حق و مدح اهل حقیقت تعقیب نکرده است.
 
دکتر قاسم رسا، اصالتاً تهرانی است و در سال 1290 در پایتخت به دنیا آمده است، اما در 10 سالگی با والدین خود به مشهد رفته و در همان دیار مسکن گزیده است. به همین دلیل است که خود را پرورش‌یافته خاک خراسان می‌داند و در مقدمه دیوان فاخر او ـ که 50 سال پیش به چاپ رسیده ـ از قول وی این بیت نقل شده است:
«گرچه در خطه ری دیده گشودم لیکن
پرورش یافته خاک خراسانم من»
و چه افتخار و سعادتی افزون بر این که شاعری، بهترین و شیرین‌ترین ساعات و لحظات عمرش را در کنار مضجع شریف ثامن‌الحجج، امام علی بن موسی‌الرضا (ع) سپری کرده باشد!
 
قاسم رسا، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مشهد به پایان رسانیده و در این مدت، نظر به شوق زیادش در سخنوری و با تعلیمی که در ادبیات، نزد معلمان استادان فن‌آشنا آموخته بود، به تنظیم قطعات اخلاقی و ترجمه آثار نویسندگان معروف به شعر فارسی نیز می‌پرداخت.
او پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال 1309 به تهران رفت و وارد دانشکده پزشکی شد. در سال 1315 از تحصیل طب فراغت یافت و به خدمت وزارت بهداری در آمد. دکتر رسا تا آخر عمر، طبابت را به عنوان کار حرفه‌ای خود برگزید، اما مسئولیت‌های متعددی در بهداری خراسان به وی واگذار شد که همه را با پاکدستی انجام داد.
 
دکتر رسا، پزشکی خوانده و پروانه طبابت گرفته است، اما ذهن این طبیب حاذق، سرگرم واژگان ادبی و چیدن آنها برای سرانجام یافتن شعرهایی بسیار فاخر و ارزنده شده است. او که افتخار فرزندی مردی مؤمن، سلیم‌النفس، خوش ‌مشرب و ظریف به نام شیخ محمدحسن رسا را داشته، پس از مدت‌ها طبابت در مشهد، معاون اداره بهداری استان خراسان می‌شود. پدرش، مردی سرشناس و شوخ‌طبع بوده که وجودش در هر محفل و مجلسی موجب نشاط و انبساط خاطر مردم می‌شده و از چنین مردی باکمالات و مردم‌دار، شاعری بزرگ و نامدار به جامعه معرفی می‌شود.
 
دکتر رسا در تمام این سال‌ها با وجود مسئولیت‌ها و مشغله‌های گوناگون ـ که ربطی با جهان شعر و ادب نداشت ـ الفت و انس دیرینه خود را با ادبیات منظوم قطع نکرده و اشعار بسیار زیبا و نغزی سروده است. قطعات و قصاید وی در پند و نصیحت مردمان دنیا و همینطور مدح و منقبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در اغلب مجلات و مطبوعات اندک آن روزگار منتشر شده است.
دکتر رسا، حافظه‌ای بسیار قوی داشته است؛ چنانکه بیش‌تر آثار خود را از حفظ بوده و در هم‌نشینی‌ها و مجالس و محافل انس این شعرها را تکرار می‌کرده است. او در بداهه‌گویی نیز بسیار متبحر بوده و در سرودن شعرهایی با مضامین بکر شهرت داشته است. چنانکه در همسویی با ملت مسلمان ایران و همصدایی با مردم جهان در حمایت از مظلومان گیتی، شعرهای فراوانی با مضمون استقلال و آزادی دارد و به نحوی ترجمان احساسات پاک و بی‌ریای ملت بزرگ ایران است.
 
دکتر قاسم رسا، سال‌ها افتخار به تن کردن لباس خدمتگزاری آستان قدس رضوی را داشت که به ملک‌الشعرایی دربار مولا علی‌ بن موسی‌الرضا (ع) را نیز مفتخر شد. در همین سال‌ها بود که تلاش کرد آثار منظوم خود را شامل قصاید، غزلیات، مثنوی‌ها و رباعیات درباره مسائل دینی، اخلاقی و ملی گرد هم آورد. او سخنان نبی مکرم اسلام  و کلمات قصار امیر مؤمنان را به صورت قطعات کوتاه و بلیغ به نظم درآورد که مورد توجه گسترده مشتاقان قرار گرفت.
 
در دیوان این شاعر فرزانه ـ که اول بار در سال 1340 (نیم قرن پیش) منتشر شد ـ حدود 5 هزار بیت از آثار منظوم او جمع‌آوری شد و به چاپ رسید، اما شعرهای بسیار دیگری از او باقی ماند که بعدها در مجلدات پراکنده چاپ شدند؛ هرچند برجسته‌ترین اثری که از دکتر قاسم رسا به جای ماند، همین دیوان 405 صفحه‌ای است. شعرهای این شاعر بزرگ و توانای یکصدسال اخیر در هفت بخش مدایح و مناقب چهارده معصوم (ع)، قطعات و پندیات، قصاید، غزلیات، کلمات، رباعیات و مثنویات و دست آخر، مراثی ائمه اطهار (ع) گردآوری و منتشر شده که حتی نظم او در چیدمان این شعرها نیز به وضوح قابل مشاهده است.
 
آنطور که از اشعار دکتر قاسم رسا پیداست، او مردی ظریف و نکته‌بین بوده است. از شعرهای او در گذر زمان بوی کهنگی به مشام نمی‌رسد و همچنان در قطعات و پندیات او، تازگی، آینده‌نگری و در عین حال، شوخ‌طبعی مشاهده می‌شود. این شاعر تحصیلکرده و دانشگاهی، مطایبه را یکی از اهرم‌های جذب مخاطب تلقی کرده است. به این شعر کوتاه توجه کنید:
 
«دوش پرسیدم از خروس چرا
این همه زن به روی زن گیری
 
هر زمان مرغی افکنی در دام
تا از او کام خویشتن گیری
 
گفت مرغان، زنان بی‌خرجند
خرده نتوان بر این سخن گیری
 
نیست حاجت که بهر این مرغان
کفش و جوراب و پیرهن گیری
 
طعنه کم زن که صد از این زن‌ها
گر تو باشی به جای من گیری!»
 
او در رثای اهل بیت (ع) اما دست توانا و ذهن تحسین‌برانگیزی دارد. شعرهای دکتر قاسم رسا در ستایش مردان حقیقت‌جو و زنان بزرگی چون زینب کبری (س) جانسوز و جانگداز است که به عنوان حسن ختام این مطلب، شعر «هلال محرم» ملک‌الشعرای آستان قدس را باهم می‌خوانیم:
 
«این چه غوغاست که در ارض و سما می‌بینم
صفحه خاک پر از موج بلا می‌بینم
 
فلک از آتش بیداد پر و بال که سوخت
که پریشان همه مرغان هوا می‌بینم
 
این تجلی ز چه شمعی است که از تابش او
همه آفاق پر از نور و ضیا می‌بینم
 
این عزای چه عزیزی است که در ماتم او
آدم و حور و ملک نوحه‌سرا می‌بینم
 
وه چه خوش وادی عشقی است که در هر قدمش
عاشقی در ره معشوق فنا می‌بینم
 
طعمه آتش اعدا شود آن خیمه‌گهی
که در آن روشنی نور خدا می‌بینم
 
این چه ماهی است کز آن صرصر و طوفان مهیب
سرنگون خیمه شاه شهدا می‌بینم
 
بر تن پرده‌نشینان حریم ملکوت
جامه ماتم و اندوه و عزا می‌بینم
 
در عزاداری شاهنشه کونین حسین
خونفشان خامه جانسوز رسا می‌بینم»

به نقل از خبرگزاری فارس...

نوشته شده در تاریخ جمعه 11 آذر 1390 توسط گمنام | نظرات ()
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.: Theme By Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic