مجاهد313 // جانم فدای رسول الله صل الله علیه و آله

  بسمه تعالی

 فارسی1

امروز در دنیا جنگ بین قدرت ها، مهمترین ابزارش " رسانه " است. امروز حتی قدرت های بزرگ هم با رسانه ها دارند کار می کنند.  امروز رسانه ها و تلویزیون ها و هنرها و این شبکه های عظیم اطلاع رسانی اینترنتی و ...، اینها از سلاح و موشک و از بمب اتم بیشتر است.   مقام معظم رهبری ( روحی فداه )

مدتی بود که وقتی در بعضی جمع ها، مخصوصا در جمع جوانان قرار می گرفتی صحبت از شبکه ماهواره ای " فارسی وان " به میان می آمد. بعضی از دوستان به حمایت از این شبکه و برنامه های آن برمی آمدند و بعضی دیگر به مخالفت با آن واکنش نشان می دادند. به همین دلیل بود که برآن شدیم تا روی برنامه های این شبکه تحقیقی انجام دهیم و نتیجه آن را به دوستانمان گزارش بدهیم. امید آنکه گزارش تهیه شده، بتواند گوشه ای از فعالیت های این شبکه را نشان دهد و مورد قبول دانشجویان عزیز واقع شود.

رسانه حیا زدا

 بررسی و ارزیابی فرمت و نرم سریال های پخش شده توسط فارسی وان، از بدو تأسیس، یعنی تنها چند ماه پس از انتخابات 1388 تا به امروز، چند نکته اساسی را به وضوح نشان می دهد: اولا مشخص می سازد کیفیت برنامه ریزی و میزان اولویت گردانندگان فارسی وان و مدیران ارشد این شبکه رادر امر قباحت زدایی و حیاء زدایی از جامعه ایران اسلامی . به گونه ای که از مجموع سریال های پخش شده در این شبکه، بیشترین درصد فراوانی، یعنی حدودا 22 درصداز محتوای سریال ها به القا و عادی سازی رابطه های جنسی قبل از ازدواج اختصاص داشته است و امور قبحی چون داشتن فرزند نامشروع با اختصاص 15 درصددر مرتبه بعد قرار دارد. در این میان دوستی با جنس مخالف نیز کمیت خاصی از محتوای مجموع سریال های پخش شده از این شبکه را شامل می شود که جمع بندی و ریتم سنجی این فضای روانی و القای غیر مستقیم این مطالب، آن هم برای جامعه ی با حیای فارسی زبان، به وضوح ماهیت هدفمند فعالیت این شبکه را در فضای جنگ نرم، جهت تسخیر قلب و فکر خانواده ی مسلمان ایرانی  نشان می دهد. 

خیانت زن و شوهر به یکدیگر 12%     ،    فرزند نامشروع 15%  ،   رابطه های جنسی قبل از ازدواج 22%    بارداری قبل از ازدواج 12%      ،      رابطه نامشروع 12%        ،     دوستی با جنس مخالف 9 %   تجاوز جنسی 6%    ،    رفتارهای جنسی زننده 6%   ،    خیانت به همسر 3 %    ،     سقط جنین 3%      ثانیا این نکته را مشخص می سازد که برنامه ریزی مدیران ارشد این رسانه در القای غیر مستقیم " سبک زندگی آمریکایی " در چه سطحی بوده و تا چه اندازه در دستور کار بوده است.

نگاهی برمحتوای برخی سریال های پخش شده و در حال پخش فارسی وان:

                                                             ققنوس

 " سی هون " عاشق " جی هیون " می شود و با وجود اینکه والدینش مخالف ازدواج او با یک یتیم هستند، برای نگه داشتن او هر کاری می کند. او) جی هیون( حامله می شود  و زندگی مجلل و مرفه اش را ترک می کند تا در کنار معشوقش باشد. اما بعد از سقط بچه اش، در مورد انتخابش تردید می کند و سی هون را ترک می کند. بعد از 10 سال بدبختی و فلاکت و از دست دادن ثروتش حالا جی هیون، 32 ساله ی مطلقه، دیگر کاملا شخصیتی متفاوت است.

ویکتوریا 

 ویکتوریا زنی 50 ساله است. او بعد از سال ها زندگی با شوهرش متوجه می شود که او با دستیارش رابطه دارد، بعد از مدتی خود ویکتوریا هم با مرد دیگری به نام ژرونیمو آشنا می شود. در همین حین دختر بزرگ ویکتوریا پس از رابطه با دوست پسرش باردار می شود؛ دختر کوچک او هم مورد تجاوز مردی قرار می گیرد.  پسر ویکتوریا هم از غافله عقب نمی ماند و با دوست مادرش رابطه برقرار می کند.  مونس و مونس   دو زن دارد و دو زندگی متفاوت.  مونس با یکی از آنها ازدواج کرده و با دیگری بدون ازدواج رابطه دارد. او از هر دو زن صاحب فرزند می شود. در این میان رئیس مونس هم درگیر رابطه با دختری می شود و زن او هم از این موضوع خبر ندارد.

 پشت پرده فارسی وان : موسس و صاحب امتیاز اصلی " فارسی وان " مجموعه رسانه ای استار( star ) می باشد و شرکت " موبی " به عنوان همکار شرکت " استار " در تولید برنامه های این شبکه محسوب می شود. مدیریت " فارسی وان " بر عهده یک فرد افغانی به نام " زید محسنی " است، لکن این مسائل تنها نمایی ظاهری دارد و واقعیت، از حکایت های دیگری در پشت پرده خبر می دهد. اما به راستی واقعیت چیست؟!  مجموعه رسانه ای استار یکی از زیر مجموعه های اختاپوس رسانه ای عظیمی به نام " نیوز کورپوریشن " می باشد. شرکت " نیوز کورپوریشن " در سال 1979 میلادی تأسیس شد. شرکت عظیمی که از همان ابتدا بیش از همه چیز، با نام یهودیان گرداننده آن، به ویژه فرد مخوفی به نام " رابرت مرداک " شناخته میشود. به این ترتیب درنمای ظاهری اگر چه مدیریت فارسی وان بر عهده یک فرد افغانی است، اما وی تنها یک مدیر ارشد اجرایی بوده و مدیریت اصلی این شبکه بر عهده صاحب یهودی  و پر نفوذ و قدرتمند شرکت " نیوز کورپوریشن " یعنی " رابرت مرداک " است.

جنگ نرم عبری    

 " کیت روپرت مردوخ " یا همان  " رابرت مرداک " ، به عنوان یک یهودی تمام عیار که در طول حیات خود همواره به شکلی موثر از یهودیت و صهیونیسم حمایت کرده و می کند، خود به تنهایی یک غول رسانه ای محسوب می شود و مالکیت او بر موسسه " نیوز کورپوریشن " موجب شده است تا این موسسه به یک امپراطوری رسانه ای مبدل گردد. موسسه نیوز کورپوریشن که اداره مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، امپراطوری رسانه ای عظیمی است که تنها در بخش خبر و اطلاع رسانی، شبکه تلویزیونی " فاکس نیوز " آمریکا و " اسکای نیوز " انگلیس را در اختیار دارد. در حوزه تولید محصولات تصویری، مجموعه های فیلم سازی معروفی را چون " اف. ایکس "، "فاکس قرن بیستم " و " فاکس فیلم " را در تملک خود داشته و هدایت می کند. این امپراطوری رسانه ای، علاوه بر موسسات دیداری و شنیداری زیر مجموعه خود، بیش از صد مجله و روزنامه را درسراسر جهان منتشر می کند که از جمله آنها می توان به روزنامه های مهمی چون " دیلی تلکراف "، " وال استریت ژورنال "، " تایمز "، " سان "، " نیویورک پست " و ... اشاره کرد.و این گونه است که محقق می شود پروتکل دوازدهم، از مجموعه ی پروتکل های دانشوران یهود، که حکم می کند:  "از آنجا که اکثریت مردم نمی دانند مطبوعات در خدمت چه کسانی هستند، لذا ما آنها را به خدمت  خود در می آوریم و حتی عواملی هم که ممکن است مطبوعات را مورد حوله قرار دهند، زیر کنترل و نظارت شدید قرار می دهیم. اگر تدابیری را که در مورد مطبوعات اندیشیده ایم، به مرحله اجرا در آوریم، ذهن و فکر غیریهودیان به تسخیرمان در می آید و آنان وقایع جهان را از پشت عینک های رنگینی که ما به چشم آنها می گذاریم، می نگرند".

 حالا به مولفه های استراتژیک فیلم ویکتوریا که همان مولفه های فیلم خانه داران عاجز است، اشاره ای می کنیم:

 1. القای ضریب نفوذ سبک زندگی آمریکایی در جامعه کلمبیاست.( خانواده ویکتوریا اهل کلمبیا هستند). تحقیقا هیچ المان کلمبیای در فیلم مشاهده نمی شود. روش و شیوه زندگی آمریکایی صد در صد در آن پذیرفته شده است.2- القای فمنیسم لیبرال. بیانیه های فمنیسم لیبرال نظیر بیانیه هایی است که خانم کاملیا ماتیز در جای جای این سریال ایراد کرد.3- القای همه جانبه لسه فر. لسه فر به عنوان ذاتیت لیبرالیسم یعنی بگذار هر چه می خواهد انجام دهد. اولین مانع مادر بزرگ مرسدس است که به اقدامات بد در زندگی ویکتوری اعتراض می کند، اما در وسط سریال او را دفع می کنند. گروه دوم نهی کننده ها؛ پدر و مادرها هستند که از قسمت های 50 به بعد سریال دیگر والدین ابهتی ندارند و هیچ کس بر فرزندان خود تسلطی ندارد. 4- القای ایندیویژوالیسم اجتناب ناپذیر. ایندیویژوالیسم مهمترین ویروسی است که جامعه لیبرال با آن روبرو است و میل به تنهایی، کارکردی است که مناسبات اجتماعی تمدن غرب را روز بروز به نابودی نزدیکتر می سازد و علت فروپاشی خانواده در این سریال این است که افراد خانواده با عدم حس ایثار و گذشت، خواسته های خود را بر سایر افراد خانواده مقدم می دارند. 5- القای داروینیسم اجتماعی ( تنازع بقاء زنان). مسئله تنازع بقاء با ظلم یک گروهی از زنان به گروه دیگری پاسخ داده می شود. کسی که شوهر ویکتوریا را اغفال کرده یک زن بوده و کسی که بیانیه فمنیستی را می خواند و به دنبال تور کردان مردان است، خود نیز یک زن است. البته هوس بازی مردان در این حوزه نادیده گرفته نمی شود. 6- هدویسم یا اصالت لذت. افراد جامعه برای رسیدن به اهداف خود حاضر به تحمل سختی ها و مشکلات نیستند. جامعه ای که به سمت اصالت لذت رفت و سعی نکرد ایثارگری کند آن جامعه دچار فروپاشی می گردد. 7- حیاء زدایی در مردان، با غیرت زدایی از آنها. ابتدای فیلم موقعی که جرونیمو به ویکتوریا نزدیک می شود فرزندانش به او معترض می شوند اما پسر او راحت تر با این مسئله کنار می آید. 8- حیاء زدایی در زنان، با عفت زدایی از آنها. 9- القای سایکوسکشوآل فرویدی در مناسبات فردی و اجتماعی افراد. بطوری که پذیرفته شده است، افراد از مناسبات جنسی شخصیتشان شکل می گیرد. 10-  جامعه سازی مبتنی بر حیات جنسی: سکس لایف( (sex life. افراد موقعی که دور هم جمع می شوند و شکل گیری کلونی ها حول مناسبات جنسی است. اگر اساس جامعه سازی بر مناسبات جنسی بود غایت آن به بار و دانسینگ پاچو ختم می شود. 11- القای جامعه بورژایی. مردی زندگی مرفهی را به راه می اندازد و او حق دارد به سراغ زن دیگری برود و فرزندان به پدر و مادر خود نگاه دستگاه خودپرداز دارند. 12- والدین ستیزی

فرزندان  13- پیری ستیزی عمومی. به طوری که همه از پیر شدن بدشان می آید. عنصری که از درون تهی است و کودک درون خود را بزرگ نکرده از پیر شدن ظاهری می ترسد.

این نوشته، نتیجه ای بود که از بررسی و تحلیل شبکه " فارسی وان " بدست آمد. شبکه ای که ظاهری مثل ماری خوش خط و خال دارد اما در باطن یک افعی به تمام معنا به شمار می رود. امیدواریم که این تلاش بتواند مثمر ثمر واقع شود و توانسته باشد اهداف واقعی این شبکه را به همه عزیزان نشان  دهد.

 یا زهرا

برگرفته از ماهنامه " پرچین " بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد...

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 مرداد 1390 توسط رضا رضوانی | نظرات ()
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.: Theme By Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic