مجاهد313 // جانم فدای رسول الله صل الله علیه و آله

بسم رب الشهدا و الصدیقین

در متنی كه قبلا در وب گذاشتیم فقط به معرفی نظرات محدودی از عقاید وهابیت پرداختیم اما اكنون می خواهیم از ریشه به نظرات و عقاید آنان بپردایم.

1.اصطلاح سلفیه:وهابیت درباره ی خود عنوان سلفیه را به كار می برند.سلف به معنای پیشینیان و  قدماست و در مقابل وا‍‍‍ژه خلف،به معنای متاخران،به كار می رود.در فرهنگ اسلامی وقتی واژه سلف به كار می رود معمولا صحابه و تابعان و محدثان بزرگ قرن دوم و سوم قمری قصد می شود.وهابیان با استفاده از كلمه سلفیه ادعا می كنند كه پیرو روش و عقاید سلف هستند. ...

بسم رب الشهدا و الصدیقین

در متنی كه قبلا در وب گذاشتیم فقط به معرفی نظرات محدودی از عقاید وهابیت پرداختیم اما اكنون می خواهیم از ریشه به نظرات و عقاید آنان بپردایم.

1.اصطلاح سلفیه:وهابیت درباره ی خود عنوان سلفیه را به كار می برند.سلف به معنای پیشینیان و  قدماست و در مقابل وا‍‍‍ژه خلف،به معنای متاخران،به كار می رود.در فرهنگ اسلامی وقتی واژه سلف به كار می رود معمولا صحابه و تابعان و محدثان بزرگ قرن دوم و سوم قمری قصد می شود.وهابیان با استفاده از كلمه سلفیه ادعا می كنند كه پیرو روش و عقاید سلف هستند.اما این ادعا با گزارشهای تاریخی سازگار نیست.شهرستانی نقل می كند:كه سلف درباره ی صفات الهی با یكدیگر اختلاف داشتند.گروهی از آنان تمام صفاتی را كه در احادیث وارد شده به خدا نسبت می دادند و حتی صفات الهی را به صفات مخلوقات تشبیه می كنند.گروه دیگر ضمن اثبات صفات،آن ها را به گونه ای تأویل می كنند كه مستلزم تشبیه نگردد.گروه دیگر از یك سو تشبیه را رد می كنند و از طرف دیگراز تأویل احادیث خودداری می كنند و در واقع از مسلك تفویض پیروی می كنند.شهرستانی احمد بن حنبل را از همین گروه دانسته است.بنابر این در میان سلف سه نظریه: تشبیه،تأویل و تفویض مطرح است و همه آنان به مسلك تفویض كه نظرحنابله  و وهابیه است معتقد نیستند.

اگر مراد وهابیان از سلف،تنها گروهی از سلف یعنی حنابله باشند،در این صورت می توان گفت میان وهابیه و حنابله تفاوت های زیادی وجود دارد.حنابله هیچگاه آرای جدید وهابیان را ابراز نكردند بلكه درست بر خلاف آن ها  رفتار می كنند.برای مثال احمد بن حنبل خود احادیث فراوانی در باب فضائل اهل بیت نقل كرده است و هیچ گاه سفر به قصد زیارت پیامبر و اهل بیت را شرك ندانسته است!

بنابراین باید گفت كه ارتباط وهابیان با سلف تنها در این نكته است كه با حنابله در خصوص صفات جبریه و مسلك تفویض اتفاق نظر دارند و مانند آنان خود را در اصول دین پیرو ظواهر آیات و احادیث می دانند.البته وهابیه در فروع دین نیز از احمد بن حنبل تقلید میكنند،گرچه در برخی موارد دست به اجتهاد می زنند،ودر صورتی كه همراه فتوایی از یكی از مذاهب چهارگانه اهل تسنن غیر از حنبلی،نصی غیرمعارض از كتاب و سنت موجود باشد،از همان فتوا تقلید میكنند و رای احمد بن حنبل را كنار می گذارند.

به طور كلی آنان در صورت عدم وجود نص،از فتاوای احمد بن حنبل پیروی می كنند.وهابیان در فروع دین تنها مذاهب چهارگانه اهل سنت را به رسمیت میشناسند و منكر مذهب جعفری و مذهب زیدی هستند.

منابع:

(آیین وهابیت ص 24-37،الملل والنحل ج1،ص92-93.علی اصغر فقیهی وهابیان،ص221.مجموعه آثار محمد بن عبدالوهاب ج 10 ص363-366 و ص 398و399)...

طبقه بندی: فرقه های اسلامی 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 مرداد 1390 توسط سجاد محمودی | نظرات ()
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.: Theme By Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات